Την Παρασκευή 23 Ιουνίου η συνοικία του Αι Γιάννη Αμαλιάδας γιόρτασε τον ομώνυμο Άγιο της. Τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/MG_4429_Watermarked-1024x683.jpg)
Πλήθος κόσμου είχε μαζευτεί στην εκκλησία για τον πανηγυρικό εσπερινό. Με την συμμετοχή τριών ιερέων έγινε αρτοκλασία και στην συνέχεια έγινε η περιφορά της Αγίας εικόνας του τιμώμενου Αγίου την οποία συνόδευε η φιλαρμονική ορχήστρα της Γαστούνης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/MG_4430_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/MG_4432_Watermarked-1024x683.jpg)
Στο τέλος της περιφοράς οι πιστοί προσκύνησαν την εικόνα και η φιλαρμονική έπαιξε εορταστικούς σκοπούς.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/MG_4435_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4449_Watermarked-1024x683.jpg)
Ανάμεσα στο πλήθος εντοπίσαμε πολιτικούς φορείς του τόπου που ήρθαν να τιμήσουν την συνοικία και τις εορταστικές της εκδηλώσεις.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/MG_4440_Watermarked-1024x683.jpg)
Στην συνέχεια το κοινό ακολούθησε στο πολιτιστικό κέντρο της Αστρινιάς όπου ο Σύλλογος Αστρινιά είχε ετοιμάσει ομιλίες και χορούς προς τιμή των Ξενιτεμένων της περιοχής.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4452_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4460_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4462_Watermarked-1024x683.jpg)
Την εκδήλωσε άνοιξε ο Λαογράφος Ηλίας Τουτούνης όπου καλωσόρισε τον κόσμο. Ευχαρίστησε όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης, και επεσήμανε τους χορηγούς. Ανάμεσα τους το ελαιοτριβείο του Ορφέα Παπαζαφειρόπουλου και ο υποψήφιος Δήμαρχος του Δήμου Ήλιδας Ανδρέας Παπαδάκος. Ακολούθησε η σύζυγός του κ. Θάλεια Τσούλου- Τουτούνη όπου είναι Πρόεδρος του συλλόγου Αστρινιά και είπε και εκείνη δυο λόγια για την μεγάλη αυτή γιορτή.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4457_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4458_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4464_Watermarked-1024x683.jpg)
Η εκδήλωση έγινε με την στήριξη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει ο κ. Κοροβέσης ο οποίος επεσήμανε πόσο σημαντικές είναι αυτές οι εκδηλώσεις για την περιοχή μας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4469_Watermarked-1024x683.jpg)
Σύντομο χαιρετισμό στην συνέχεια απηύθυνε ο Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ κ. Διονύσης Καλαματιανός. Ο υποψήφιος Δήμαρχος του Δήμου Ήλιδας κ. Χριστοδουλόπουλος, ο Αντιδήμαρχος του Δήμου Ήλιδας κ. Βασίλης Παπαδόπουλος. Τον κ. Παπαδάκο εκπροσώπησε η γυναικεία ομάδα της παράταξης του Ήλιδα 36.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4475_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4476_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4478_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4480_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4482_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355688081_167499949653549_6072550070629797895_n_Watermarked-1024x768.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4493_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4489_Watermarked-1024x683.jpg)
Στην συνέχεια η κ. Φάνη Μαρτζάκλη επεσήμανε σε έναν όμορφο λόγο την διαφορά της ξενιτιάς και της προσφυγιάς και τόνισε πόσο σημαντικό είναι να κρατάμε τις παραδόσεις κάθε τόπου.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4500_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4502_Watermarked-1024x683.jpg)
Η φιλαρμονική της Γαστούνης έπαιξε εορταστικά κομμάτια και άνοιξε τα χορευτικά το παιδικό χορευτικό τμήμα του συλλόγου Αστρινιάς.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4485_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4487_Watermarked-1024x683.jpg)
Ακολούθησαν χορευτικά από το τμήμα ενηλίκων του συλλόγου Αστρινιάς και τον χορευτικό σύλλογο Εστία Ανδραβίδας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4499_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4508_Watermarked-1024x683.jpg)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355624838_6439486372778660_6095136067862805517_n_Watermarked-1024x473.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355730180_6439484222778875_4384759515027224060_n_Watermarked-1024x473.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355840406_6439483719445592_8820951067858868630_n_Watermarked-1024x473.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355866465_6439480199445944_6241888467926496221_n_Watermarked-1024x473.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/355689989_6439471149446849_1749549829716635440_n_Watermarked-1024x473.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_4506_Watermarked-1024x683.jpg)
Τέλος ακολούθησε λαχειοφόρος με πλούσια δώρα.
Φωτογραφίες για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά
Θάλεια Τσούλου-Τουτούνη
Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά