Συνάντηση εργασίας για την Στρατηγική ΟΧΕ Παράλιου Μετώπου Αχαΐας και Ηλείας πραγματοποιήθηκε μεταξύ του Δημάρχου Ανδραβίδας-Κυλλήνης Γιάννη Λέντζα, του Δημάρχου Πηνειού Αλέξη Καστρινού και του Δημάρχου Δυτικής Αχαΐας Γρηγόρη Αλεξόπουλου. Στην συνάντηση που έγινε στο Δημαρχείο Ανδραβίδας-Κυλλήνης συμμετείχαν επίσης οι Αντιδήμαρχοι Διονύσης Κεκάτος και Γιώργος Σκλαβενίτης, καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες των Δήμων.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/oxe-2-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/oxe-3-1024x576.webp)
Στο πλαίσιο εκπόνησης της Στρατηγικής ΟΧΕ «Παράλιου Μετώπου Αχαΐας και Ηλείας» έχουν ολοκληρωθεί τα κάτωθι βήματα:
• Ορισμός τοπικής ομάδας διακυβέρνησης της Στρατηγικής.
• Προσδιορισμός υφιστάμενης κατάστασης στην περιοχή παρέμβασης.
• Προσδιορισμός οράματος, στρατηγικών στόχων, αξόνων προτεραιότητας της Στρατηγικής.
• Διαδικασίες ανοικτής δημόσιας διαβούλευσης.
Ακολουθεί η ολοκλήρωση των κάτωθι βημάτων:
• Εσωτερική καταγραφή και ιεράρχηση των έργων προς συμπερίληψη στην Στρατηγική.
• Ολοκλήρωση συγγραφής του τεύχους της Στρατηγικής.
• Ψήφιση του τεύχους Στρατηγικής από το Δημοτικό Συμβούλιο και υποβολή της Στρατηγικής και των απαραίτητων συνοδευτικών εγγράφων στην αρμόδια ΕΥΔ.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/oxe-4-1024x576.webp)
Το έργο επικαιροποίησης της Στρατηγικής ΟΧΕ Παράλιου Μετώπου Αχαΐας και Ηλείας χρηματοδοτείται από πόρους του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και εντάσσεται στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-20» (Άξονας Προτεραιότητας «Τεχνική Βοήθεια ΕΤΠΑ», Κωδικός ΟΠΣ: 5217114).