Με τρία συνεργεία μηχανικών που συστήθηκαν αμέσως μετά τη σεισμική δόνηση, οι Τεχνικές Υπηρεσίες του Δήμου Ήλιδας ξεκίνησαν τις αυτοψίες στα σχολεία της Α΄/Βάθμιας και Β’/Βάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου, στα οποία διακόπηκαν από την πρώτη στιγμή τα μαθήματα, ενώ στη συνέχεια οι έλεγχοι θα επεκταθούν σε χώρους συνάθροισης και δημοτικές υποδομές.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/4_AYTOPSIA.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/2_AYTOPSIA.webp)
Παράλληλα, ο Δήμος Ήλιδας αποφάσισε λόγω των αυτοψιών, να αναβληθούν όλες οι δράσεις που έχουν προγραμματιστεί για την Παρασκευή σε δημοτικές αθλητικές εγκαταστάσεις και δημοτικές υποδομές πολιτισμού.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/5_AYTOPSIA.webp)
Τα αποτελέσματα των αυτοψιών θα ανακοινωθούν αμέσως μετά το πέρας των ελέγχων, ωστόσο, μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί, παρατηρηθεί ή διαπιστωθεί κάποια ζημιά σε σχολεία και σε λοιπά δημοτικά κτίρια.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/3_AYTOPSIA.webp)
Παρακαλούνται οι πολίτες να ελέγξουν τις οικίες τους και σε περίπτωση που διαπιστώσουν υλικές ζημιές από τον σεισμό, να ενημερώσουν άμεσα το Δήμο Ήλιδας, στα τηλέφωνα 2622038526, 2622038528, 6974543880.