Με τον προσήκοντα σεβασμό και με συμμετοχή πλήθους κόσμου, ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα των ΧΧΧΙΙΙ Ολυμπιακών Αγώνων «Paris 2024», την Τρίτη 16 Απριλίου, στην Ανδραβίδα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/4-34-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/5-22-1024x576.webp)
Ο Δήμαρχος Γιάννης Λέντζας με σύντομο χαιρετισμό του αναφέρθηκε στις διαχρονικές αξίες που συμβολίζει η Φλόγα, τις αξίες της Ειρήνης και της Εκεχειρίας, που σήμερα είναι πιο επίκαιρες από ποτέ.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/2-50.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_3c6eac79-b67a-4d34-acab-b60e4991ba4c.webp)
Η υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας έγινε στον Ι.Ν. Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης με τη συμμετοχή της Φιλαρμονικής Ανδραβίδας και της Χορωδίας του Δημοτικού Βάρδας. Πρώτος λαμπαδηδρόμος ήταν ο Νίκος Γκομώλης. Στη συνέχεια η Ολυμπιακή Φλόγα δόθηκε στον νεαρό Αντώνη Αγραπίδη, ο οποίος την μετάφερε μέχρι και τον Ι.Ν. Παμμεγίστων Ταξιαρχών, μέσω της κεντρικής οδού Εθνικής Αντιστάσεως. Η Φλόγα συνέχισε το ταξίδι της. Ήταν ύψιστη τιμή για τον Δήμο Ανδραβίδας-Κυλλήνης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/1-58-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/7-9-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/3-43-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/6-15-1024x576.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/9-8.webp)