Σε μια φανταχτερή γιορτή υποδέχθηκε το χωριό του Αμπελοκάμπου την έναρξη των Χριστουγεννιάτικων εορτών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0590_Watermarked-1024x683.webp)
Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου η μικρή πλατεία του χωριού γέμισε κόσμο. Το κρύο ήταν έντονο και μια μικρή φωτιά είχε τοποθετηθεί κοντά στην φάτνη και το δέντρο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0571_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0572_Watermarked-1024x683.webp)
Ο σύλλογος γυναικών Αμπελοκάμπου είχε στήσει ένα μικρό bazzar με χειροποίητες δημιουργίες. Μπορούσες να βρεις από γούρια για την νέα χρονιά , στολίδια , σπιτικά ζυμαρικά και λικέρ καθώς και τα παραδοσιακά γλυκά των εορτών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0574_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0580_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0577_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0578_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0584_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0756_Watermarked-1024x683.webp)
Όλους τους καλεσμένους υποδεχόταν ο Άγιος Βασίλης, οι γυναίκες του συλλόγου καθώς και o Πρόεδρος του χωριού κ. Ανδρέας Νικολάκος.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0611_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0624_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0601_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0606_Watermarked-1024x683.webp)
Δώρα και εκπλήξεις περίμεναν μικρούς και μεγάλους. O Dj έπαιζε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια και μας έβαζε για τα καλά στο κλίμα των εορτών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0586_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0587_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0594_Watermarked-1024x683.webp)
Σύντομα κατέφθασαν οι επίσημοι καλεσμένοι. Πρώτος ήρθε ο Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού κ. Νίκος Κοροβέσης. Οι κάτοικοι τον υποδέχθηκαν θερμά. Στην συνέχεια κατέφθασε και ο νέος Δήμαρχος του Δήμου Ήλιδας κ. Χριστοδουλόπουλος και εκπρόσωποι του Ήλιδα 36 κ. Σάκης Κότσιφας και Άκης Χουζούρης. Εξίσου ο κόσμος τους υποδέχθηκε με ενθουσιασμό. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει και η οικογενεια του κ. Ανδρέα Παπαδάκου, μιας και ο Αμπελόκαμπος είναι το χωριό καταγωγής τους. Ο αδερφός του Άγγελος Παπαδάκος καθώς και ο Κώστας Παπαδάκος, ο οποίος είναι και ο νέος Πρόεδρος του Αστέρα Αμαλιάδος ήταν ανάμεσα στους οικοδεσπότες που υποδέχονταν τον κόσμο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0647_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0648_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0651_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0652_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0655_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0660_Watermarked-1024x683.webp)
Η Πρόεδρος του συλλόγου κ. Νίκη Τσακοπιάκου μοίρασε ιπτάμενα φανάρια στον κόσμο και σύντομα όλοι έβαλαν τα δυνατά τους να στείλουν το πιο φωτεινό μήνυμα στον ουρανό.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0627_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0629_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0630_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0634_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0637_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0642_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0643_Watermarked-1024x683.webp)
Ο κ. Χριστοδουλόπουλος ενθουσιάστηκε αρκετά με το θέαμα και είπε ότι θα υιοθετήσει κάτι αντίστοιχο και για την πόλη της Αμαλιάδας κατά την θητεία του.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0656_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0657_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0662_Watermarked-1024x683.webp)
Δεκάδες φαναράκια αιωρήθηκαν από τον ουρανό του Αμπελοκάμπου δίνοντας το πιο φωτεινό μήνυμα για την νέα χρονιά. Και μετρώντας αντίστροφα άναψε το μεγάλο δέντρο στο κέντρο της πλατείας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0665_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0669_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0671_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0678_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0679_Watermarked-1024x683.webp)
Στην συνέχεια ο Πρόεδρος του χωριού κ. Νικολάκος είπε δυο λόγια και έδωσε τις ευχές του για την νέα χρονιά. Μίλησε ο κ. Χριστόδουλόπουλος, ο κ. Σάκης Κότσιφας και ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κοροβέσης ο οποίος υποσχέθηκε ότι θα εγκαταστήσει όργανα γυμναστικής στο χωριό του Αμπελοκάμπου, προσφορά από την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας. Ο νέος Πρόεδρος του Αστέρα έδωσε τις ευχές από την θέση του αστειευόμενος με τον κόσμο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0695_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0693_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0700_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0697_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0719_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0710_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0712_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0724_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0734_Watermarked-1024x683.webp)
Στην συνέχεια ο Άγιος Βασίλης με ένα νεύμα κάλεσε όλα τα παιδιά κοντά του και τους μοίρασε πλούσια δώρα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0739_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0744_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0749_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0751_Watermarked-1024x683.webp)
Το χορευτικό του συλλόγου πήρε θέση γύρω από το δέντρο και ο Πρόεδρος του χωριού κέρασε γλυκά και ουίσκι στους παρευρισκόμενους λόγο των χαμηλών θερμοκρασιών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0767_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0774_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0753_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0764_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0619_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0759_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0614_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0618_Watermarked-1024x683.webp)
Εμείς ευχόμαστε η νέα χρονιά να πολλαπλασιάσει τις εκδηλώσεις για το χωριό του Αμπελοκάμπου και περισσότερος κόσμος να γνωρίσει τις ομορφιές του.
Φωτογραφίες – Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά