Για τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος Ήλιδας ενημερώθηκε από τα μέλη της Δημοτικής αρχής που τον υποδέχτηκαν στο Συνεδριακό Κέντρο Αμαλιάδας, ο υποψήφιος Ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ και γνωστός εργατολόγος κ. Κώστας Τσουκαλάς, αφού ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος απουσίαζε λόγω της συνεδρίασης της ΠΕΔ Δυτικής Ελλάδας στην Πάτρα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/3_TSOUKALAS-1024x615.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/2_TSOUKALAS-1024x683.webp)
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης τέθηκαν επί τάπητος, οι μεγάλες ελλείψεις και τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε βασικές υποδομές τους δήμου, η μετέωρη μέχρι σήμερα σύνδεση της Αμαλιάδας με την Ολυμπία Οδό, η οικονομική δυσπραγία που στραγγαλίζει τους ΟΤΑ, αλλά και θέματα όπως η απώλεια των Σχολών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης από την Αμαλιάδα και η σταδιακή υποβάθμιση του Νοσοκομείου μετά την πανδημία.
Ειδική αναφορά έγινε και για την ενίσχυση του πρωτογενούς τομέα, αφού ο νομός Ηλείας είναι ένας κατεξοχήν αγροτικός νομός, με πολλά περιθώρια ανάπτυξης.
Ο κύριος Τσουκαλάς τόνισε ότι «κλειδί» στην ανάπτυξη για την περιοχή μπορεί να αποτελέσει η ενίσχυση της χρηματοδότησης και η βελτίωση των υποδομών σε όλα τα επίπεδα, με στόχο την καλυτέρευση της καθημερινότητας τόσο των πολιτών όσο και των επαγγελματιών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/4_TSOUKALAS-1024x681.webp)
Στην συνάντηση συμμετείχαν ο αναπληρωτής Δημάρχου και αντιδήμαρχος Προγραμματισμού κ. Μάκης Παπαγιαννόπουλος, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Υποδομών, Πολιτικής προστασίας και Υδάτινων Πόρων κ. Κώστας Τσεριώνης, αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Τουρισμού και Νέας Γενιάς κ. Γιώργος Κράλλης και ο άμισθος σύμβουλος Δημάρχου σε θέματα Παιδείας κ. Γιάννης Ντακούλιας.