Μεγάλη γιορτή για το χωριό του Αμπελόκαμπου αποτέλεσε η ημέρα της Τσικνοπέμπτης. Ο Πρόεδρος του χωριού Ανδρέας Νικολάκος καθώς και ο Σύλλογος Γυναικών με την Πρόεδρο Νίκη Τσακοπιάκου έστησαν ένα μεγάλο παραδοσιακό γλέντι στην πλατεία του χωριού.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/2024_03_07_15_42_IMG_1506_Watermarked.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9917_Watermarked-1-1024x683.webp)
Αρκετοί ήταν όπου προτίμησαν αποκριάτικη αμφίεση τηρώντας το έθιμο. Ο κ. Νικολάκος και η κ. Τσακοπιάκου εντυπωσίασαν με την αμφίεση τους.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9888_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9919_Watermarked-1024x683.webp)
Φυσικά από την μεγάλη γιορτή αυτή δεν θα μπορούσε να λείπει ο Ανδρέας Παπαδάκος, του οποίου ο Αμπελόκαμπος αποτελεί τον τόπο καταγωγής του και είναι ιδιαίτερα δεμένος συναισθηματικά με το χωριό και τους κατοίκους του. Ο κ. Παπαδάκος συνοδευόταν από τους άμεσους συνεργάτες του από το προσωπικό του γραφείο και τον Αστέρα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9924_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9972_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/2024_03_07_15_27_IMG_1462_Watermarked.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/2024_03_07_15_29_IMG_1474_Watermarked.webp)
Κάθισε με τον Πρόεδρο του χωριού Ανδρέα Νικολάκο και συχνά χαιρετούσε τον κόσμο στα υπόλοιπα τραπέζια. Ιδιαίτερα ενεργός με το κινητό του κατέγραφε ευχάριστα στιγμιότυπα από την γιορτή.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9936_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9906_Watermarked-1024x683.webp)
Σημαντική ήταν και η σύντομη επίσκεψη του Δημάρχου κ. Χρήστου Χριστοδουλόπουλου μαζί τον Αντιδήμαρχο Κωνσταντίνο Τσεριώνη και τον Πρόεδρο Κοινότητας Αμαλιάδας Παναγιώτη Γιαννόπουλο. Ο κόσμος τους δέχτηκε με ενθουσιασμό. Ο κ. Παπαδάκος και ο Πρόεδρος Νικολάκος τους καλωσόρισαν και έκατσαν για λίγο μαζί πίνοντας ένα κρασί. Ακολούθησαν αναμνηστικές φωτογραφίες και στην συνέχεια ο κ. Χριστοδουλόπουλος αποχώρησε ώστε να καλύψει όλες τις γιορτινές του υποχρεώσεις.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9885_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9901_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9890_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9925_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9929_Watermarked-1024x683.webp)
Παραδοσιακοί χοροί παρουσιάστηκαν στο κέντρο της πλατείας του χωριού που προκάλεσαν γέλιο και θαυμασμό σε όλους τους παρευρισκόμενους.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/2024_03_07_15_30_IMG_1479_Watermarked.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9941_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9954_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9957_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9959_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9961_Watermarked-1024x683.webp)
Το γλέντι συνεχίστηκε μέχρι αργά το απόγευμα τιμώντας στο μέγιστο την παραδοσιακή γιορτή της Τσικνοπέμπτης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9977_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_9978_Watermarked-1024x683.webp)
Φωτογραφίες- Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά