Την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου στο καφέ Ήλιδα οι σχολικές καθαρίστριες έκοψαν την Πρωτοχρονιάτικη πίτα τους.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6754_Watermarked-1024x683.webp)
Η Πρόεδρος του Σωματείου Δήμητρα Μυλωνά και η Γραμματέας Λεμονιά Σταυλιώτη- Ντάναση, υποδέχονταν τους καλεσμένους και τα υπόλοιπα μέλη του Σωματείου και πρόσφεραν καφέ. Ανάμεσα τους και ο Πρόεδρος Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ελλάδος, κ. Θέμης Γρηγοριάδης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6742_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6749_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6747_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6751_Watermarked-1024x683.webp)
Επίσημοι καλεσμένοι ήταν η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Θεώνη Γεωργοπούλου, ο Αντιδήμαρχος Διοικητικής Μέριμνας Αλέξανδρος Γεωργουλής, ο Αντιδήμαρχος Πηνείας Κώστας Αναγνωστόπουλος, και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Νέας Γενιάς Γιώργος Κράλλης.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και εκπρόσωποι απο τα γραφεία των Βουλευτών Κ. Νικολακόπουλου και κ. Κατρίνη.
Σε φιλικό κλίμα έγινε η κοπή της πίτας από όλα τα μέλη του Σωματείου, ενώ τις καλύτερες ευχές τους στο Σωματείο έδωσαν η Θεώνη Γεωργοπούλου και ο Αλέξανδρος Γεωργουλής.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6757_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6760_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6763_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6768_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6770_Watermarked-1024x683.webp)
Δυο ήταν οι τυχερές οι οποίες κέρδισαν το φλουρί. Παρέλαβαν τα δώρα τους από την Πρόεδρο, η οποία τους ευχήθηκε καλή τύχη για την νέα χρονιά.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6789_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6794_Watermarked-1024x683.webp)
Στην συνέχεια η Θεώνη Γεωργοπούλου αναφέρθηκε στο θέμα πρόσληψης των καθαριστριών, και διαβεβαίωσε ότι η Δημοτική Αρχή θα πράξει ότι είναι δυνατόν για να διευθετηθεί το θέμα τους. Συνομίλησε και με τον Πρόεδρο κ. Γρηγοριάδη , ενώ ο κ. Γεωργουλής κανόνισε άμεση συνάντηση με τα μέλη του Σωματείου στο Δημαρχείο το πρωί της Δευτέρας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6798_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6800_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6786_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_6805_Watermarked-1024x683.webp)
Εμείς ευχόμαστε στις σχολικές καθαρίστριες καλή χρονιά, και να έχουν άμεση εξέλιξη με το θέμα που τους ταλαιπωρεί τόσο καιρό. Ο κλάδος τους είναι πολύ σημαντικός για την υγιεινή των μικρών παιδιών στα σχολεία και το έργο τους είναι ζωτικής σημασίας.
Φωτογραφίες- Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά