Με ιδιαίτερη τιμή και λαμπρότητα πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου στον Δήμο Ήλιδας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3165_Watermarked-1024x683.webp)
Από νωρίς το πρωί πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη λειτουργία για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Οι μαθητές των σχολείων κρατούσαν με υπερηφάνεια την Ελληνική σημαία και η Δημοτική αρχή πρωτοστατούσε τιμώντας την μεγάλη αυτή ημέρα. Η λειτουργία ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό ύμνο και ο Δήμαρχος Ήλιδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος αναφώνησε «Ζήτω το έθνος»!
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3172_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3175_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3176_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3177_Watermarked-1024x683.webp)
Τρισάγιο για την μνήμη των πεσόντων επιτελέστηκε στην συνέχεια στο Μνημείο των Ηρώων. Εκφωνήτρια της εκδήλωσης ήταν η Ιωάννα Σκουτέρη. Τον πανηγυρικό λόγο εκφώνησε ο Δικηγόρος Αλέξανδρος Παναγιωτόπουλος. Πρώτος κατέθεσε στεφάνι ο Δήμαρχος Δήμου Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3187_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3192_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3195_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3199_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3201_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3203_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3207_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3210_Watermarked-1024x683.webp)
Ακολούθησαν: Ο εκπρόσωπος της Κυβέρνησης κ. Χρήστος Σούλης. Η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Θεώνη Γεωργοπούλου. Εκπρόσωποι του ΚΕΑΤ Ανδραβίδας- Ανώτατη Φρουρα, εκπρόσωπος της 117 ΠΜ Ανδραβίδας, εκπρόσωπος της ΣΕΤΤΗΛ Πύργου, εκπρόσωπος του Αστυνομικού Τμήματος και Τροχαίας Αμαλιάδας, εκπρόσωπος του Λιμενικού, εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αμαλιάδας, εκπρόσωπος του Δικηγορικού Συλλόγου. Η αντιπρόεδρος της Κοινότητας Αμαλιάδας. Εκπρόσωπος του Ιατρικού Συλλόγου. Εκπρόσωπος του Εργατικού Κέντρου Αμαλιάδας. Εκπρόσωπος του Εμπορικού Συλλόγου Αμαλιάδας. Οι Σαμαρείτες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Αμαλιάδας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3214_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3219_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3224_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3228_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3232_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3236_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3240_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3244_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3246_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3250_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3258_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3260_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3270_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3272_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3278_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3279_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3285_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3288_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3291_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3292_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3297_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3301_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3303_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3306_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3310_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3311_Watermarked-1024x683.webp)
Στην συνέχεια οι επίσημοι κατευθύνθηκαν προς τις εξέδρες ώστε να πραγματοποιηθεί η έναρξη της παρέλασης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3330_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3334_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3335_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3336_Watermarked-1024x683.webp)
Την παρέλαση άνοιξαν οι μικροί μαθητές των παιδικών σταθμών ντυμένοι με τις παραδοσιακές στολές και κρατώντας με υπερηφάνεια την Ελληνική σημαία.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3340_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3344_Watermarked-1024x683.webp)
Ακολούθησε το Φούφειο Ειδικό σχολείο και στην συνέχεια τα 6 Δημοτικά σχολεία Αμαλιάδας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3368_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3374_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3380_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3389_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3407_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3417_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3428_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3436_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3443_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3454_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3477_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3490_Watermarked-1024x683.webp)
Σειρά είχαν τα Γυμνάσια με τις εντυπωσιακές Χλαμύδες. Με συνθήματα την Ελευθερία και την Αρετή παρέλασαν με υπερηφάνεια.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3511_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3513_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3585_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3605_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3641_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3644_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3583_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3687_Watermarked-1024x683.webp)
Ευχάριστο στιγμιότυπο ήταν η απελευθέρωση του πρώτου περιστεριού. Το περιστέρι αρνήθηκε να εγκαταλείψει τον χώρο της παρέλασης και κατευθύνθηκε προς τους επισήμους, όπου ζητούσε την προσοχή τους. Ο καλλιτέχνης Κρίστο Χάσα το απομάκρυνε για να μην κλέψει και άλλο την παράσταση.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3537_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3573_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3553_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3563_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3576_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3577_Watermarked-1024x683.webp)
Ακολούθησαν τα Γενικά Λύκεια Αμαλιάδας, στην συνέχεια τα ΕΠΑΛ και σειρά είχαν οι πολιτιστικοί Σύλλογοι Αμαλιάδας.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3650_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3662_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3677_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3702_Watermarked-1024x683.webp)
Στην παρέλαση έλαβε μέρος ο Σύλλογος ΕΛΙΣΣΑ, ο Σύλλογος Μοριάς, ο Σύλλογος Πέλοπας, ο Σύλλογος Ρίζες . Όλοι παρέλασαν με σπάνιες παραδοσιακές στολές.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3709_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3719_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3730_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3733_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3757_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3763_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3766_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3771_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3775_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3780_Watermarked-1024x683.webp)
Την παρέλαση ολοκλήρωσαν οι Σαμαρείτες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού τις Αμαλιάδας και στην συνέχεια ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί στην Πλατεία Αγίου Αθανασίου.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3787_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3793_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3829_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3830_Watermarked-1024x683.webp)
Το Μαντάτο εντόπισε χαρούμενα πρόσωπα που μας χάρισαν ευχάριστα στιγμιότυπα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3321_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3326_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3814_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3821_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3825_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_3827_Watermarked-1024x683.webp)
Εμείς ευχόμαστε οι νέα γενιά να καταφέρει να διατηρήσει τις μνήμες και τις αρετές των προγόνων μας για να έχουμε ένα καλύτερο μέλλον.
Φωτογραφίες- Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά.