Το τραγούδι της «Δικαιοσύνης Ήλιε νοητέ» που ακούστηκε από τα στόματα των μελών της γερμανικής νεανικής χορωδίας της Christophorus-Kantorei Altensteig, ήταν η κορυφαία στιγμή της ιδιαίτερα ποιοτικής εκδήλωσης που διοργάνωσε ο Δήμος Πύργου σε συνεργασία με την Ι.Μ. Ηλείας στον Άγιο Σπυρίδωνα την Κυριακή το απόγευμα και απόλαυσε πλήθος κατοίκων της ευρύτερης περιοχής της πρωτεύουσας του Νομού.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-03.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-01.webp)
Μία ακόμα ξεχωριστή πρωτοβουλία στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαίας Φειάς όπου παρουσιάστηκε εκκλησιαστική, παραδοσιακή και λαϊκή μουσική από την Ελλάδα, την Ευρώπη και τη Γερμανία.
Ο Μητροπολίτης Ηλείας & Ωλένης κ.κ. Αθανάσιος κατά την διάρκεια του χαιρετισμού του μίλησε για τη συμβολή τέτοιων εκδηλώσεων στην πνευματική καλλιέργεια των πολιτών και την πολιτισμική ανάπτυξη της περιοχής.
Ο Δήμαρχος κ. Καννής αφού καλωσόρισε την νεανική γερμανική ορχήστρα μίλησε για τους στόχους της νέας Δημοτικής Αρχής με την διοργάνωση τέτοιων ποιοτικών εκδηλώσεων.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-05-1024x628.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-04.webp)
Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης πέρα από τα διεθνή και τα γερμανικά τραγούδια ακούστηκαν επίσης τα «τραίνα που φύγαν», η «άπονη ζωή» και ο «συρτός της Ρόδου», ενώ ιδιαίτερο χρώμα έδωσε η σολίστ της χορωδίας Jeannette Bühler με την ερμηνεία δύο δημιουργιών του Σούμπερτ.
Στην εκδήλωση εκτός των προαναφερομένων ήταν οι αντιδήμαρχοι Οικονομικών κ. Νίκος Θεοδώρου, Πολιτισμού κ. Γεώργιος Κάρδαρης, Παιδείας κ Θεόδωρος Κόρδας, ο εντεταλμένος σύμβουλος κ Θανάσης Τσαμπρινός, οι πρόεδροι του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κ Κώστας Νικολούτσος , της Δ.Ε.Π. Α.Ε. Ο.Τ.Α. κ. Έλενα Μπαγιώργου, της ΔΕΥΠ κ. Ρούλα Αλικάκη-Τζανέτου και της Δημοτικής Ενότητας Πύργου κ. Αθηνά Κρεστενίτη.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-07.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-06-1024x576.webp)
Επίσης οι πρόεδροι της Δημόσιας Βιβλιοθήκης κ Γιάννης Νικολόπουλος, του Παραρτήματος Ηλείας της Ε.Α.Α.Ν κ. Ζώης Υφαντής, των Αποστράτων Στρατού κ. Αθανάσιος Τσιγκρέλης, εκπρόσωποι φορέων και πλήθος κόσμου.