Την Τρίτη 16 Απριλίου η πόλη της Αμαλιάδας γιόρτασε την άφιξη της Ολυμπιακής φλόγας σε 5 κεντρικά σημεία.
Ένας από τους πιο σημαντικούς σταθμούς ήταν η πλατεία Αγίου Αθανασίου όπου από νωρίς το μεσημέρι γέμισε με κόσμο που περίμενε με χαρά να υποδεχτεί την Ολυμπιακή φλόγα με ιδιαίτερη υπερηφάνεια.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6661_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6675_Watermarked-1024x683.webp)
Η νεαρή αθλήτρια Παναγιώτα Αθανασοπούλου περίμενε από νωρίς στην πλατεία και αρκετός κόσμος θέλησε να φωτογραφηθεί μαζί της.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6682_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6622_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6629_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6676_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6680_Watermarked-1024x683.webp)
Σύντομα κατέφθασε και ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος συνοδευόμενος από τον Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Αθανασόπουλο. Έβγαλε αναμνηστικές φωτογραφίες με την λαμπαδηδρόμο και χαιρέτισε ευδιάθετος τον κόσμο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6648_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6650_Watermarked-1024x683.webp)
Μεγάλη αστυνομική συνοδεία άρχισε να καταφθάνει και ο κόσμος με ενθουσιασμό υποδέχτηκε τον λαμπαδηδρόμο και πρωταθλητή Ιωάννη Δημητρακόπουλο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6681_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6684_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6691_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6696_Watermarked-1024x683.webp)
Οι δυο λαμπαδηδρόμοι συναντήθηκαν και με χαμόγελα αντάλλαξαν την ιερή φλόγα του Ολυμπισμού και της Εκεχειρίας μεταφέροντας μηνύματα ενότητας και αλληλεγγύης.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6697_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6700_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6706_Watermarked-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6710_Watermarked-1024x683.webp)
Ακολούθησε όλη η συνοδεία με την μεταφορά της κεντρικής φλόγας σε ένα περίτεχνο σκεύος και ακολούθησαν επίσης το ασθενοφόρο και η το πυροσβεστικό όχημα.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/04/IMG_6716_Watermarked-1024x683.webp)
Σε όλη την διαδρομή υπήρχε κάλυψη από media παγκόσμιας εμβέλειας και στην συνέχεια ακολούθησε η γιορτή στον ιερό χώρο της Αρχαίας Ήλιδας.
Φωτογραφίες Ρεπορτάζ για το Μαντάτο
Μαρία Πετρουτσά