Νέα ειδική συνεδρίαση Τοπικού Επιχειρησιακού Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας (ΤΕΣΟΠΠ) πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τετάρτη 1 Μαΐου 2024, στο Δημαρχείο Ανδραβίδας-Κυλλήνης μετά από πρόσκληση του Δημάρχου Ανδραβίδας-Κυλλήνης Γιάννη Λέντζα και του αρμόδιου Αντιδημάρχου Καθαριότητας, Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας Παναγιώτη Βαγγελάκου.
Με αφορμή την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου συζητήθηκε εκ νέου ο συντονισμός των δράσεων, καθώς και οι ενέργειες έχουν ολοκληρωθεί και προγραμματιστεί προκειμένου να ζήσουμε ένα καλοκαίρι χωρίς προβλήματα πυρκαγιών.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/tesop-2-1024x576.webp)
Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στους καθαρισμούς των οικόπεδων, στην ενημέρωση των δημοτών και τον ρόλο που θα παίξουν σε αυτή οι Πρόεδροι των Κοινοτήτων καθώς και ο συντονισμός για την καλύτερη συνεργασία του Δήμου με την Πυροσβεστική Υπηρεσία.
Στην συνεδρίαση συμμετείχαν επίσης ο Αντιδήμαρχος Αγροτικής Οδοποιίας και Ηλεκτροφωτισμού Νίκος Σίνος, ο Αντιδήμαρχος Προγραμματισμού, Ανάπτυξης και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Γιώργος Σκαλαβενίτης, o Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων και Πολεοδομίας Διονύσης Κεκάτος, o υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας της Π.Ε. Ηλείας Κώστας Μπαλκάμος, ο Διοικητής της Π.Υ. Λεχαινών Θεόδωρος Λεβέντης, ο Διοικητής του Α.Τ. Λεχαινών Γιώργος Παναγιωτόπουλος, η εκπρόσωπος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας Αθανασία Ράλλη, η εκπρόσωπος του Δασαρχείου Γεωργία Σπεντζάρη, καθώς και Πρόεδροι των Κοινοτήτων του Δήμου.