Την υποψήφια Ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ κα Κατερίνα Πλέσια – Ευσταθοπούλου, η οποία έλκει την καταγωγή της από το Νομό Ηλείας, υποδέχθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο Αμαλιάδας ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος παρουσία μελών της δημοτικής αρχής.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/3_PLESIA-1024x684.webp)
Ο κύριος Χριστοδουλόπουλος ενημέρωσε ενδελεχώς την κυρία Πλέσια – Ευσταθοπούλου για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος Ήλιδας, όπως αυτό της κατάργησης του Πρωτοδικείου, των ελλιπέστατων υποδομών, της απώλειας των σχολών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά και την συνεχιζόμενη υποβάθμιση του Νοσοκομείου Αμαλιάδας, με αποτέλεσμα η περιοχή καθημερινά να βιώνει την απαξίωση.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/5_PLESIA-1024x683.webp)
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/2_PLESIA-1024x684.webp)
Στην συζήτηση έγινε ειδική αναφορά στον τομέα των υποδομών, αφού η κυρία Πλέσια – Ευσταθοπούλου είναι στο επάγγελμα Μηχανικός Περιβάλλοντος και Πολιτικός Μηχανικός, που ζει και εργάζεται στο Λονδίνο.
![](https://www.mantato.eu/wp-content/uploads/2024/05/1_PLESIA-1024x637.webp)
Η κυρία Πλέσια αφού άκουσε με προσοχή την τοποθέτηση του Δημάρχου τόνισε την αδήριτη ανάγκη επίλυσης, το ταχύτερο δυνατόν, όλων των σοβαρών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η περιοχή και παρουσιάζονται το σύνολο των ΟΤΑ της χώρας, τα οποία στερούν βασικά αναπτυξιακά εργαλεία, με αποτέλεσμα η Ηλεία και πολλές περιοχές της χώρας να έχουν μετατραπεί σε απλούς θεατές των εξελίξεων.